Ukrytek mauretański (Tenebroides mauritanicus L.)
Kategorie: Chrząszcze, Gatunki szkodników, Owady, Szkodniki magazynowe zbóż
Wygląd
Jest to ciemno brunatny, prawie czarny, połyskujący .chrząszcz o wymiarach 6 — 11 mm, płaski o przedpleczu w kształcie odwróconego serca. Tułów odgraniczony od odwłoka wyraźnym przewężeniem.
Rozwój szkodnika
Chrząszcze składają do 1200 jaj kupkami po 10 do 40 sztuk w szczelinach składu, w mące lub innych środkach spożywczych. Składanie jaj trwa kilka miesięcy. Wyląg zależy od temperatury, przeciętnie przy 20° C trwa około 10 dni. Rozwój larwy w dużej mierze zależy od pokarmu i może być bardzo rozciągnięty od 39 do 1250 dni. Larwa jest brunatno-biała mała z czarną głową i płytką na przedtułowiu, oraz z równie czarnymi hakami w kształcie rogów na końcu ciała. Posiada ona 6 nóg nieco odstających na boki. Dorosła larwa ma 19 mm długości i jest silnie owłosiona. Kolebkę poczwarczą chętnie wgłębiają larwy w miękkie drzewo lub szczeliny. Zimują jako larwy lub chrząszcze dorosłe.
Szkody powodowane przez ukrytka mauretańskiego
Żer larw i chrząszczy ukrytka powoduje niekiedy bardzo duże straty, gdyż lubią one uszkadzać zawiązki ziarna. Ich bardzo ruchliwy tryb życia przyczynia się do tego, że jeden osobnik uszkodzić może bardzo wiele ziarn i stąd nawet przy stosunkowo nielicznym występowaniu ukrytka duże partie zboża mogą stracić przez niego zdolność kiełkowania.
Zwalczanie ukrytka mauretańskiego
Zwalczanie ukrytka polega jak zwykle na przestrzeganiu czystości pomieszczeń składowych, oraz stosowaniu tych samych środków zwalczania jakie niszczą wołka.