Pająk krzyżak (Araneus diadematus)
Kategorie: Gatunki szkodników, Pająki, Pajęczaki, Szkodniki dokuczliwe
Wygląd
Osiąga 15-16 mm długości, a samce 6-10 mm Głowotułów krzyżaka jest kształtu gruszkowatego, ciemnoszary, bury, brązowy, bez rysunku. Odwłok jest duży, jajowaty o zabarwieniu szarym, brązowym z ciemnymi i jasnymi, prawie białymi plamami. Białe plamy układają się wzdłuż podłużnej osi odwłoku i zlewają się tworząc kształt krzyża. Pstro ubarwione nogi są silne i krótkie.
Polowanie
Prawie codziennie samica krzyżaka tka przez godzinę dużą, i mocną sieć, o pięknych i regularnych kształtach. Rozpiętość sieci krzyżaka ogrodowego osiąga 1,5 m. Krzyżak zakłada pajęczyny w różnych miejscach, w lesie, w parkach i ogrodach. Rozpina ją między gałązkami, między skałami w szczelinach, między ścianami w opuszczonych budowlach, w szopach, w magazynach, a także w domach mieszkalnych. Ofiarę, która zaplącze się w sieć, krzyżak uwalnia z wszystkich nici z wyjątkiem dwóch, które są przymocowane do przedniego i tylnego końca ciała. Następnie obraca ofiarę jak na osi i owija ją pajęczyną w pewnego rodzaju kokon. Owad uwięziony w tym kokonie pozostanie aż do chwili, gdy pająk zgłodnieje. Jeśli w sieć zaplącze się duży i silny owad, wówczas przed omotaniem krzyżak kąsa go i zatruwa. Śmierć owadów jest natychmiastowa, gdyż jad jest wprowadzany w ich głowę. Silne i groźne dla krzyżaka owady, pająk uwalnia z sieci.
Ukąszenie przez pająka krzyżaka
Przy ukąszeniu przez pająka krzyżaka człowieka, zauważono następujące objawy: bóle głowy, osłabienie, kolki, bóle stawowe i pieczenie w miejscu ukąszenia, wylewy w komórkach podskórnych i niewielkie wysięki w organach wewnętrznych. Po wyzdrowieniu obserwowano nekrozę tkanek miękkich w miejscu wprowadzenia jadu. Nie zanotowano nigdy zejść śmiertelnych.