Omacnica spichrzanka (Plodia interpunctella)
Kategorie: Gatunki szkodników, Motyle, Owady, Szkodniki magazynowe zbóż
Wygląt i rozwój
Rozpiętość skrzydeł 14-18 mm, posiadają, charakterystyczne ubarwienie. Gąsienica o zmiennej barwie (do 12 mm dł.) z ciemniejszą głową i częścią tylną. W trakcie żerowania produkuje oprzęd sklejający resztki pokarmu. Poczwarka umieszczona w gęstym oprzędzie. Samica może składać do 500 jaj (najczęściej ok. 200 szt.). Rozwój od 21 do 100 dni w zależności od warunków zewnętrznych (optimum ok. 25°C) i dostępności pokarmu (w pomieszczeniach ogrzewanych do 4 pokoleń w ciągu roku).
Występowanie omacnic
Jeden z najczęściej spotykanych szkodników w magazynach oraz domach, żeruje na różnego rodzaju ziarnach (pszenica, jęczmień, kukurydza, nasiona strączkowe), orzechach, suszonych owocach, mące, czosnku, mleku w proszku, kakao, czekoladzie, suchej karmie dla zwierząt itp.
Szkody powodowane przez omacnice spichrzanke
Omacnica spichrzanka jest kłopotliwym i wyrządzającym wiele strat szkodnikiem przechowywanych produktów, szczególnie magazynowanych zbóż, suszonych owoców, orzechów, produktów przechowywanych w spichlerzach, magazynach, sklepach spożywczych, cukierniach i w domach w różnych krajach świata. W zaatakowanych przez te owady przechowalniach górna warstwa produktów jest prawie całkowicie zniszczona. Nasiona zbóż w tej warstwie są połączone jedwabną pajęczyną zawierającą liczne wylinki, odchody i pełzające larwy. Białe, jedwabne kokony z poczwarkami są rozmieszczone wewnątrz pryzmy. Omacnica preferuje następujące produkty zbożowych: zarodki, otręby, bielmo nasienia. Poza tym na jej liście pokarmowej można umieścić zioła, lekarstwa, przyprawy i herbatniki. Gąsienice potrafią przegryźć opakowania z folii polietylenowej o grubości 0,7 mm. Najczęściej to czynią starsze larwy torując drogę stadiom młodszym do wewnątrz opakowanego produktu.