Naścierwek rudonogi (Necrobia rufipes)
Kategorie: Gatunki szkodników, Owady, Szkodniki produktów odzwierzęcych
Wygląd
Ma podłużne (5-7 mm) ciało z głową zwężającą się ku przodowi, z niebiesko-zielonym ubarwieniem połyskującym metaliczne. Ciało jego jest owłosione, a na pokrywach znajdują się liczne zagłębienia. Odnóża i pierwsze człony czułków naścierwka rudonogiego są brązowe.
Rozwój
Samica naścierwka rudonogiego składa 400-2000 jaj na mięso, ser i inne produkty odzwierzęce. Jaja są przeźroczyste i drobne (1 mm). Z jaj wylęgają się larwy, zjadają osłonkę jajową, po czym wgryzają się w mięso, gdzie dorastają do 10 mm długości. W czasie rozwoju larwy linieją kilka razy. Wyrośnięte larwy opuszczają pokarm i szukają miejsc do przepoczwarczenia. Są to najczęściej szczeliny, szpary i zagięcia w opakowaniu, ale także opuszczone osłonki poczwarkowe much. Cykl rozwojowy naścierwka od jaja do osobnika dorosłego trwa w optymalnych warunkach 6 tygodni (17 dni trwa stadium larwy, 13 dni – poczwarka). W temperaturze 30-34°C może skrócić się do miesiąca. Szkodnik może mieć w pomieszczeniach zamkniętych kilka pokoleń w roku.
Tryb życia
Dorosłe osobniki naścierwka latają powoli, za to chętniej i szybko biegają. Chrząszcze, gdy zostaną podrażnione, wydzielają ciecz o bardzo nieprzyjemnym zapachu. Larwy i dorosłe unikają światła, więc kryją się w produktach i zagięciach opakowania. Zimują w stadium larwy, a ich osobniki dorosłe żyją dłużej niż 1 rok. Naścierwek rudonogi jest pospolity w ubojniach, zakładach mięsnych (rzeźnie), pakowalniach wyrobów mięsnych i serów, hurtowniach wyrobów mięsnych i serów, wytwórniach karmy dla psów i kotów. Larwy i dorosłe atakują larwy plujek i sernicy, ale częściej sięgają po wyroby mięsne. Najlepszym pokarmem dla naścierwka jest suszone lub wędzone mięso i ser, ale odżywia się on też boczkiem, rybami, mączką rybną, guano, mączką kostną, karmą psów, makuchami orzecha kokosowego i nawet … czosnkiem.
Szkody powodowane przez naścierwka
Szkodliwe są wtedy larwy i osobniki dorosłe naścierwków. Dorosłe osobniki zanieczyszczają produkty żywnościowe i karmę dla zwierząt, gdy żerują na ich powierzchni. Larwy nie tylko zanieczyszczają wyroby mięsne, ale je zjadają drążąc w nich głębokie tunele. Szczególnie niebezpieczne są w zakładach mięsnych, w których produkty nie są opakowywane bezpośrednio po wyrobie, jeśli są składowane w dużych pojemnikach i jeśli są nie odpowiednio chłodzone.
Ciekawostki
Naścierwek rudonogi jest też dokuczliwym szkodnikiem w muzeach, gdyż atakuje i niszczy… mumie egipskie wystawione na pokaz zwiedzającym. Jego mięsożerne larwy i chrząszcze używane są w zoo i muzeach do oczyszczania szkieletów zwierząt.