Mól ziarniak (Nemapogon granellus L.)
Kategorie: Gatunki szkodników, Motyle, Owady, Szkodniki magazynowe zbóż
Wygląd moli
Jest to mały, około (3-8 mm.) motylek spokrewniony z molem ubraniowym. Lata w nocy, a w dzień kryje się w zaciemnionych miejscach. Skrzydła przedniesą szarawe lub żółtawe z ciemniejszymi plamkami i centkami, obrzeżone nieco jaśniejszą frendzlą. Skrzydła drugiej pary są jednostajnie szare, węższe, na końcach zaostrzone. Rozpiętość skrzydeł wynosi 10—14 mm. Złożone skrzydła owijają cały odwłok, którego część tylna wystaje do góry. Głowa, odnóża i tułów są żółtawo-białe, silnie owłosione.
Tryb życia mola ziarniaka
Samice latają nocami, składają ogółem do 100 jajeczek kupkami na-mąkę lub między ziarno. Okres składania jaj przypada na maj-czerwiec. Po kilkunastu dniach lęgną się gąsieniczki, które nadgryzają ziarno, lub wgryzają się do wnętrza, sprzędzając je w duże grudy po 30 i więcej ziarn. Gąsienice żerują zazwyczaj w zewnętrznej warstwie pryzmy zboża, pokrywając ją oprzędem jak kożuchem.
Rozwój moli
Dorosła gąsienica ma 10 mm. długości, jest żółtawo-biała, o ciemniejszej głowie i nieco jaśniejszych tarczkach na przednim i ostatnim segmencie ciała. Całe ciało pokryte jest krótkimi i rzadkimi włoskami. Gąsienica ma osiem nóg i jest bardzo ruchliwa. Stadium gąsienicy trwa około ośmiu miesięcy, pod koniec tego okresu wędruje ona na ścianę, gdzie w szczelinie lub w wygryzionym przez siebie zagłębieniu tworzy kokon, a w nim przepoczwarcza się. W krajach cieplejszych mol ziarnik daje w ciągu roku dwa pokolenia, u nas jednak tylko jedno, przy czym larwy zimują w kokonach, a na wiosnę, roku następnego przepoczwarczają się.
Szkodliwość szkodnika
Szkodliwość mola ziarnika polega nie tylko na mechanicznym niszczeniu ziarna, lecz i na sprzędzaniu w bryły niekiedy nawet nieuszkodzonych ziarn.