Klecanka polna (Polistes nimpha)
Kategorie: Gatunki szkodników, Owady, Szkodniki jadowite - osowate
Klecanka o 12 mm długości ciała. Buduje proste, nieosłonięte papierową ścianą gniazda zawieszone na stopce na łodygach roślinach. Zbudowane z pojedynczego plastra złożonego z kilku do kilkunastu komórek. Preferuje nasłonecznione, pokryte skąpą murawą stoki i tereny kamieniste. Liczna i pospolita na południu Europy – rzadsza w jej środkowej części.
Gniazdo klecanek
Gniazdo u przedstawicieli klecanek (Polistinae), zakłada jedna królowa-założycielka lecz już w okresie pojawienia się w nim pierwszego potomstwa oprócz założycielki pojawia się od 2 do 6 królowych-pomocnic, które przetrwały zimę, ale z jakiegoś powodu nie założyły własnego gniazda. Osobniki te podlegają społecznie założycielce. Zdarza się jednak, że składają własne jaja, jeśli odkryje to założycielka obce potomstwo zostaje zabite.
Objawy użądlenia przez klecanke
Miejscowe podrażnienie, swędzenie, obrzęk, zaczerwienienie, opuchlizna, ból. Przy większej liczbie użądleń objawy ogólne: nudności, wymioty, wzrost temperatury, dreszcze, bóle głowy, obniżenie wydalania moczu, duszności, przyspieszenie tempa i obniżenie ciśnienia krwi, swędzące bąble, astma uczuleniowa.